A görényeknek rendszeres belső paraziták elleni kezelésben kell részesülniük. Ez nemcsak a görik, de a gazdik egészsége miatt is fontos.
Férgek
Védekezés: macskáknak való féreghajtó tablettákkal, pasztákkal (Vitaminthe) negyed-félévente. Ezeket állatorvos adhatja, vagy írhatja fel receptre. Az első belső paraziták elleni kezelés 4-5 hetes korban történhet és nem szükséges kéthetente ismételni, elég negyed- vagy félév múlva.
Külső paraziták
A görényeknek folyamatos külső parazita elleni kezelésben kell részesülniük.
Bolhák, tetvek, atkák, kullancsok
Védekezés: folyamatosan. Külső (a göri testén kívül élősködő) parazitákat akkor is elkaphat a göri, ha ő maga nem megy ki a lakásból, de van a lakásból kijáró másik állatunk, pl. macskánk! Igaz ez még a bőratkára is. Akkor is elkaphatja, ha ő maga nem érintkezett az atkás állattal, ám mi igen.
Megelőzés, kezelés:
- Állatpatikában, állatorvosoknál kapható ún. spot on cseppekkel. (Felsorolásukat, tárgyalásukat részletesebben lásd alább.)
- Skudo ultrahangos bolha- és kullancsriasztóval (Fressnapf áruházakban kapható)
Bolha esetén:
Bolhanyakörvet ne használjunk! Egyrészt mert balesetveszélyes (a nyakörvnél fogva a göri könnyen fennakadhat valamin és megfulladhat), másrészt olyan anyagok lehetek benne, amikre a göri allergiás lehet.
A lakást fújjuk be állatokra nem veszélyes rovarirtó permettel (pl. Bio Kill, ) a porszívó zsákjába pedig tegyünk darabokra vágott bolhanyakörvet!
A spot on cseppek általános jellemzői:
- olyan csepp nincs ami minden (bolha, atka, kullancs) ellen véd
- csak külsőleg, a bőr felületén alkalmazhatók
- szájon, át, fülcseppként közetlenül a hallójáratba nem adhatók
- a kezelést követően ne fürdessük meg az állatot
- nedves szőrre nem alkalmazhatók
- a cseppek alkalmazása után alaposan mossunk kezet és ne érintkezzünk a kezelt bőrfelülettel annak megszáradásáig
- a cseppeket a göri a göri lapockái között hátul a nyakára kell önteni. Fújjunk rá a göri nyakára, ettől a szőr szétáll és pontosan a bőrre tudjuk juttatni a folyadékot!
Advantix: http://labrador.field.hu/modules.php?name=News&file=print&sid=21
- Bolha, kullancs, szúnyogok ellen
Frontline: http://uk.merial.com/pet_owners/cats/products/frontline_spoton_cats.asp
- Bolha, atka, tetvek ellen
- Bolha ellen kb. 2 hónapig véd
- Atka ellen kb. 1 hónapig
Stronghold: http://allategeszsegugy.pfizer.hu/cms/netalon.xml?data_id=106
- Bolha, fülatka, tetvek, szívférgesség, orsóférgek, kampósférgek ellen
Fülatka
A vadászgörényeknél viszonylag gyakori megbetegedés. Az atkák apró élősködők, melyek szövetmaradványokon és testfolyadékokon élnek. Észlelésük mikroszkóppal, vagy otoszkóppal lehetséges. A rendszeres vakarózás, és a fekete színű (kávézacc jellegű) fülváladék is a fülatka jelenlétére utal. Ha nem kezeljük, az a dobhártya sérüléséhez, valamint idegi károsodáshoz vezethet. Az állat a fertőzést fizikai kontaktus révén kaphatja el, nem csak vadászgörénytől, de kutyától, macskától is. Ha vadászgörényünk fertőzött, vagy fertőzésgyanús, vigyük állatorvoshoz!
Kezelés: OtiClean oldat használatával, de más fültisztító szerek is hatásosak lehetnek. Kérjük állatorvosunk tanácsát.
Bőratka
Minden göri sokat vakarózik, ezért eleinte minden gazdi azt hiszi, hogy görijének bőratkája vagy valamilyen élősködője van. Az ébredés utáni vakarózás menetrendszerű a göriknél, emiatt nem kell aggódnod. Bőratkánál a görény sokat (a normálisnál többet) vakarózik, pl. játék közben hirtelen megáll és harapdálja, rágcsálja magát. Ha egy helyen kis foltban hiányzik a göri szőre és a foltban kis fekete pontokat látunk, akkor valószínűsíthető, hogy görinknek bőratkája van. Forduljunk állatorvoshoz!
Kezelés: többszöri spot on kúrával. Kérjük állatorvos tanácsát!
A cikk forrása az mvk.hu