A nőstényeknél az első tüzelés kezdete jelzi az ivarérést. Tüzeléskor a péra fokozatosan megduzzad és váladékozik. Hogy néz ez ki a gyakorlatban? Amikor nőstényünk nem tüzel, semmit sem látunk a farka alatt. Tüzeléskor azonban egy pici csupasz rószaszín kis dudor látható, ez pár nap alatt fokozatosan megduzzad, kb. borsó nagyságúra (a pontos méret görényenként más-más lehet). Görényünk szaga picit erősebb lesz és azt vesszük észre, hogy húzza a fenekét a földön és kis foltokat hagy maga után. A folt nem pisi, hanem a pérából származó váladék.
A vadászgörényeknél a tüzelés általában nem múlik el magától, gyakran ún. túltüzelésben folytatódik. Túltüzelésnek a három hétnél tovább tartó tüzelést hívjuk. Figyelem! A három hetet nem a tüzelés első napjától kell számolni, tehát nem attól a naptól, amikor a péra elkezd nőni, hanem attól a naptól, hogy a péra megáll a növekedésben.
Miért veszélyes a túltüzelés?
A túltüzelésnek súlyos hormonális következményei vannak. A tartósan magas ivarzási hormon (ösztrogénhatás) miatt a csontvelő működése korlátozódik, majd leáll, vagyis a görény ösztrogénmérgezést kap. Mik ennek a tünetei? A göri étvágytalan, depressziós és vérszegény lesz. Lesoványodik, a vérszegénység következményeként a péra kifehéredik, vagyis nem rózsaszín, hanem csontfehér lesz. Ugyanígy a fogíny is kivilágosodik. Kihullik a szőre és végül elpusztul. (1)
A képeken látható görinek több helyen is hiányzik a szőre: a hátán a fülei körül és a pérája körül.
Változó, hogy a felsorolt tünetek közül melyek jelennek meg és hogy mikor fordul életveszélyessé a helyzet. Figyelem! Nem feltétlenül jelentkezik minden tünet.
Általánosságban elmondható, hogy amíg egy túltüzelt nőstény testsúlya jelentős mértékben nem csökken (rendesen eszik), amíg ugyanúgy pörög, ugyanúgy játszik ahogy szokott, és amíg a péra rózsaszínű, nem hullik a szőre, nem súlyos a helyzet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kéne a problémával foglalkoznunk. Ne üljünk és reménykedjünk hogy "lehet, hogy majd magától elmúlik!"
Egy erősen túltüzelt görényt nem lehet ivartalanítani, mert annyira legyengült a szervezete, hogy nem bírná ki a műtétet. Ilyenkor meg kell próbálni valamilyen módon elmulasztani a tüzelést (lásd lent), majd ezután roborálni, vagyis olyan fizikai állapotba hozni a görit, hogy kibírja az ivartalanítással járó terhelést. Rendszeres orvosi felügyelettel, vitamininjekciókkal, immunerősítőkkel helyrejöhet görink. Minél inkább jelentkeztek a túltüzelés tünetei rajta és minél rosszabb állapotban van, annál nehezebb megmenteni és annál kisebb az esélye, hogy sikerül.
Ne várd meg, amíg késő, ha pedig nem tudtál a tüzelésről és görényed túltüzelt állapotban van, ne késlekedj, fordulj minél előbb görényekhez értő állatorvoshoz!
A tüzelés elmulasztására alkalmas módszerek:
Ivartalanítás: ha nem szeretnénk almot vállalni, ivartalanítassuk görényünket. A (túl)tüzelés korábbi szakaszában levő görit is lehet ivartalanítani, ám ez kockázatosabb mint egy nem túltüzelő görénynél. Bízd a döntést szakemberre!
Pároztatás aktív hímmel: a pároztatásra egy héttel a túltüzelés kezdete után - azaz kb egy hónappal a péra teljes méretének elérése után - kell sor kerüljön, így kisebb a vemhesség esélye. A vemhesség kockázata megvan, még akkor is, ha túltüzelt nőstényt fedeztetünk. Tény azonban, hogy egy erősen túltüzelt, rossz egészségi állapotban levő nőstény általában nem lesz vemhes. Előfordul viszont, hogy a túltüzelt nőstényre már nem másznak rá a hímek, nem akarják befedezni őket, ilyenkor ez a módszer nem segít.
Pároztatás steril vagy vazektomizált (elkötött) hímmel: kölykök kockázata nélkül lehet elmulasztani a tüzelést, a nőstény álvemhes lesz, ám pár héttel a fedeztetés után a nőstény általában visszatüzel! Ennek következtében ez hosszú távon nem megoldás. Itt is előfordul, hogy a túltüzelt nőstényre már nem mászik rá a hím, nem akarja befedezni, ilyenkor ez a módszer nem segít.
Hormonális kezelések: Állatorvos javasolhatja és végezheti a hormoninjekcióval való kezelést. A mellékhatások miatt azoban hosszú távon (a göri életében többször) nem ajánlott módszer a tüzelés elmulasztására.
Sötétkúra: a görények ivari működése erősen kötődik a fény- és hőviszonyok változásához. Ezért van az, hogy pl. a meleg lakásban tartott nőstények januárban, februárban már tüzelhetnek, mert a meleg és a sok mesterséges fény miatt úgy érzékelik, hogy megérkezett a tavasz. Ha a fénymennyiséget és a hőmérsékletet megfelelően csökkentjük, elmulasztható a tüzelés. Bizonytalan módszer, ezért nem ajánljuk.
Pálcázás/hőmérőzés: macskáknál alkalmazott, görényeknél orvosilag nem támogatott módszer. Egy üvegpálcát/hőmérőt helyeznek a nőstény pérájába, ez pótolja a fedezést. A görények a macskákhoz képest kicsi állatok, nagyon könnyű kárt okozni bennük, ezért ezt a módszert nem ajánljuk. |