Sokan eleinte idegenkednek hozzányúlni kedvencünkhöz, miután a kapcsolat kezdetén már szembesülnek a kisgörény gyakori harapdálásaival. Fontos tehát, hogy tudjuk, hogy helyesen hogyan is közeledjünk hozzájuk, hogyan fogjuk meg, és tartsuk őket kézben, hiszen a tudatos nevelés alapja nem más, mint hogy görényünket kezünk gyakori érintéséhez, kezünk, testünk jellegzetes illatához szoktatjuk, és ez által kölcsönös bizalom kezd kialakulni közöttünk. Legyünk elszántak, és ne féljünk az esetleges kezdeti kudarcélményektől, hiszen a kis korban megalapozott elvárások hiánya a későbbiekben végleges problémák forrása is lehet (alkalomszerű, esetenként kiszámíthatatlan harapdálások, szobatisztaság hiánya, egymás iránti bizalom hiánya).
A helyes mozdulat, fogás lényege a következő. Az állathoz hátulról, vagy oldalról (soha ne előröl) nyúljunk, és bal kezünkkel az állatot az elülső két lába alatt fogjuk meg villafogáshoz hasonlóan úgy, hogy ujjainkkal lábait határozottan közrefogjuk. Kezünk felett az állat feje helyezkedik el, a test nagy része kezük alatt lefele lóg, ráadásul jobb kezünket így szabadon használhatjuk (simogatás, büntetés). Fontos, hogy az állatot soha ne a has tájékán fogjuk meg, hiszen evvel fájdalmat okozunk neki, és így ingerülten reagálhat.
A lehető legkorábban, időben elkezdett napi kontaktus hatására görényünk hamar megszokja, hogy felvesszük, megsimogatjuk, tehát szinte folyamatos kapcsolatot tartunk fenn vele. Nem érdemes már a kezdeti időszaktól fogva kesztyűt húzni, hiszen ha fiatal az állat (7-8-9 hetes), akkor még nincsenek tudatos reakciói (a számára új helyzetben ösztönösen a harapdálást alkalmazza), így meg kell tanítani neki azt, hogy mit is várunk el tőle. Az idősebb, emberi kapcsolatot nem tapasztaló egyedeknél már rögződött reakciókkal találkozunk, amit csak hosszas munkával, esetenként azonban még avval sem tudunk korrigálni. Ezek az állatok a fajtársaikkal szemben alkalmazott kommunikációt használják az embernél is. Első görényüket magukhoz vevő leendő görénytulajdonosok ne vegyenek több hónapos, állatkereskedésekben tartott, kissé vad példányokat, mivel tapasztalat hiányában nagyon kicsi lenne a sikeres kapcsolat kialakítására az esély!
Tudnunk kell, hogy egy kisgörény számára a harapás természetes reflex, nélkülözhetetlen a természetben való fennmaradáshoz. Védekezésre, játékra és evésre is szolgál. Ugyanakkor meg kell tanítanunk neki, hogy ezt a tudását csak az utóbbira szabad felhasználni. Egyik legnagyobb kihívás ez a gazdik számára. Első és egyben legfontosabb szabály: Ne féljünk a görénytől! A görény ugyanolyan, mint a kutya. Megérzi, ha félnek tőle. Hajlamos arra, hogy ezt kijátszva terrorizálja a családot. Idejében neveljük meg, hogy később egy barátságos társat tudhassunk magunkénak. Büntetés után simogassuk meg!Érezze, hogy azért mert rosszat tett, nem haragszunk rá, de neki is be kell tartania a szabályokat.Mindegyik esetben használjuk a „nem” szót. (fúj, nem, ne..) Ne használjunk szókapcsolatokat, mert nem érti meg. Könnyebben hozzászokik egy rövid vezényszóhoz, s azt később is alkalmazhatjuk (pl. ha olyat csinál, amit nem szabad.: virágásás, étkezőasztalra mászás) Mindig legyünk következetesek! Amit nem szabad, azt semmilyen körülmények között sem szabad! Nincs kivétel! Ne felejtsük el, hogy a görény 12-15 hetes kora körül fogat vált. Azaz kihullatja a tejfogait. Ugyanúgy, mint a gyerekeknél, ez fájdalommal járhat. Segíthetünk neki, úgy, hogy veszünk egy kisebb kutyáknak való rágócsontot, vagy egyszerűen adunk neki száraz macskaeledelt (nem sokat, csak pár darabot, enyhíti a fájdalmat, jobban használja a fogait)
Amennyiben nagyon fiatal állat kerül hozzánk, 4-6 hetes, az első harapás véletlenül is történhet.
Praktikus tanácsok, módszerek:
- Orr koppintás
Leggyakrabban javasolt módszer. Ebben az esetbe a görény orrát kell megpöckölni. Nem túl egyszerű feladat, főleg friss görénytartóknak. De próbáljuk meg.
- Fejrázás
Fogjuk össze a pofiját és tartsuk csukva a száját. Rázzuk meg, s közben mondjuk a "nem" szót!
- Új a szájban
Kiskutyáknál alkalmazott módszer. Ujjunkat rakjuk a szájába, s az alsó álkapcsát nyomjuk egy kicsit lefele. Nem fog örülni neki, nyelvével megpróbálja majd ujjunkat kinyomni. Legcélszerűbb a hátsó őrlő fogakig betenni a hüvelykujjunkat, mert így ha meg is harap, az nem olyan fájdalmas, mint az első éles fogakkal. Nem beszélve arról, hogy mi sem teszünk kárt az első éles fogacskákban.
Egyéb érdekes módszerek:
- Csípős paprikával bekenni az ujjunkat. ( Enyém nem harapott, de lenyalogatta az ujjamat.)
- Hideg zuhannyal (amennyiben nagyon eldurvul a helyzet)
- Erős harapás után bezárással
- Kisebb pofonnal a szájára
Módszerek amik biztos nem használnak:·
- Ráhagyni, majd kinövi
- Popsijára kis ráütés
- Jó messzire elhajítás (gyakori jelenség, főleg kisgyerekeknél. Sajnos a göri életébe is kerülhet)
- Hosszú monológ arról, hogy miért nem szabad harapni.
Összefoglalva:·
- Ne féljünk a görénytől!
- Legyünk mindig következetesek!
- Mondjuk a vezényszót!
- Ha rossz, megbüntethetjük
- Dicsérjük, ha jó.
A cikk forrása a Görény.hu |
| |